عایق‌های رطوبتی از اهمیت بسیار زیادی برای ساختمان‌ها، استخرها و بسیاری از محیط‌های دیگر برخوردار هستند. یکی از کاربردی‌ترین انواع این عایق‌ها عایق پلیمری است که دارای قابلیت‌های گسترده‌ای بوده و ویژگی‌ها و مزایای زیادی را به شما ارائه می‌دهد. عایق‌های پلیمری همان‌طور که از نامشان پیداست از جنس پلیمر و از خانواده پلی اتیلن‌ها، ساخته شده‌اند. به همین علت نیز دارای وزن مناسبی بوده و از مقاومت و استحکام بالایی برخوردار هستند.

آشنایی با عایق‌های پلیمری

انواع مختلفی از عایق‌های رطوبتی در بازار وجود دارند که هریک از آنها ویژگی‌ها و مزایایی را به شما ارائه می‌دهند. عایق پلیمری یکی از انواع این عایق‌هاست که موفق شده در سال‌های اخیر جایگاه‌ ویژه‌ای را برای خود به دست بیاورد. این عایق‌ها جایگزین عایق‌های سنتی مانند ایزوگام شده‌اند. یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث محبوبیت این عایق‌ها شده این است که اجرای آنها بسیار ساده و راحت است و شما برای این کار مشکل چندانی را تجربه نخواهید کرد. عایق‌های پلیمری دارای استحکام بالاتری هستند و در طول زمان نیز آسیب کمتری به آنها وارد می‌شود. به همین علت نیز همواره گزینه بهتری برای استفاده به شمار می‌آیند.

کاربردهای مهم عایق پلیمری

امروزه شما می‌توانید از این عایق رطوبتی در موقعیت‌ها و شرایط مختلفی استفاده کنید. یکی از مهم‌ترین کاربردهای آنها در محیط‌های مرطوبت و با رطوبت بالاست. در این محیط‌ها به علت رطوبت بالایی که وجود دارد حتما ساختمان‌ها باید به‌خوبی عایق‌بندی شوند تا از آسیب رسیدن به آنها جلوگیری شود. برای این کار نیز عایق پلیمری می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها برای استفاده باشد. کاربرد مهم دیگری که عایق‌های پلیمری دارند استفاده از آنها در استخرها است. شما می‌توانید اطراف و کف استخر را به‌راحتی با استفاده از این عایق‌ها، عایق‌‎بندی کنید. این مسئله باعث می‌شود تا طول عمر استخر شما به میزان زیادی افزایش پیدا کند.

اهمیت استفاده از عایق پلیمری

در واقع اصلی‌ترین وظیفه‌‌ای که عایق‌های پلیمری برعهده دارند این است که از نفوذ و همین‌طور خروج آب جلوگیری کنند. همان‌طور که در بخش قبلی نیز به این موضوع اشاره کردیم استفاده در استخرها یکی از مهم‌ترین کاربردهای این عایق‌های رطوبتی به شمار می‌آید. زمانی که شما کف استخر و همین‌طور دیواره‌های آن را با این عایق می‌پوشانید از نفوذ رطوبت و آب به داخل دیوارها و کف استخر جلوگیری خواهید کرد.

از طرف دیگر شما می‌توانید برای سقف ساختمان‌های خود نیز از این عایق‌های رطوبتی استفاده کنید. به‌این‌ترتیب زمانی که در پشت‌بام خانه شما به علت بارش باران یا برف آب جمع می‌شود دیگر به داخل دیوارها و سقف نفوذ نمی‌کند. فراموش نکنید که عایق پلیمری می‌تواند برای مدت‌زمانی بسیار طولانی از نفوذ آب جلوگیری کند و طول عمر بالایی دارد.

عایق پلیمری جایگزین عایق‌های رطوبتی سنتی

یکی از نکات کلیدی و بسیار مهم درباره عایق پلیمری این است که این عایق‌ها جایگزین عایق‌های سنتی شده‌اند. یکی از مهم‌ترین دلایل این جایگزینی این است که در برخی از محیط‌ها امکان استفاده از عایق‌های سنتی وجود نداشت. از طرف دیگر استفاده از عایق‌های سنتی سخت و دشوار بود که این مشکل نیز توسط عایق‌های پلیمری به میزان زیادی حل شده است. به‌عنوان‌مثال شما در سازه‌های فلزی این امکان را نداشتید که بتوانید از عایق‌های رطوبتی سنتی استفاده کنید؛ ولی با عایق‌های پلیمری این امکان برای شما وجود خواهد داشت.

تنظیم دمای خانه در فصل‌های گرم سال

اگر نگاهی به عایق‌های پلیمری داشته باشیم مشاهده می‌کنیم که این عایق‌ها دارای مزایای زیادی هستند. یکی از مهم‌ترین این مزایا تنظیم دمای داخل ساختمان در فصل‌های گرم سال است. زمانی که شما از عایق‌های سنتی مانند ایزوگام برای ساختمان‌ها و سقف ساختمان‌های خود استفاده می‌کنید باعث می‌شوید تا دمای خانه در فصل‌های گرم سال به میزان زیادی افزایش پیدا کند. دلیل این موضوع نیز قابلیت جذب گرما توسط ایزوگام است. این در حالی است که عایق پلیمری به علت رنگ سفید و روشن و همین‌طور ساختار خاصی که دارد گرمای بسیار کمتری را جذب می‌کند. همین عامل نیز باعث می‌شود تا دمای داخل ساختمان در فصل تابستان به میزان زیادی کاهش پیدا کند.

استحکام بیشتر عایق پلیمری در مقایسه با ایزوگام

اگر شما هم از عایق‌های رطوبتی سنتی استفاده کرده باشید حتما می‌دانید زمانی که از این عایق‌ها استفاده می‌کنید ممکن است در اثر راه‌رفتن روی آنها در دمای پایین آسیب ببینند. مصداق بارز این موضوع ایزوگام است که اگر در فصل‌های سرد سال روی آن قدم بردارید ممکن است آسیب ببیند. این مشکل به طور کامل در عایق پلیمری برطرف شده و شما دیگر شاهد چنین موضوعی نخواهید بود.

از طرف دیگر باید دقت داشته باشید که اگر به هر دلیلی به عایق‌های پلیمری شما آسیبی وارد شود نشت رطوبت و آب تنها از همان بخش خواهد بود و سایر بخش‌ها همچنان به‌عنوان عایق رطوبتی برای شما عمل خواهند کرد بدون این‌که مشکل خاصی را برای شما به وجود بیاورند.

مقاومت بالا از دیگر مزایای مهم عایق پلیمری

یکی دیگر از مزایای مهم عایق پلیمری این است که این عایق‌ها در برابر گرما و همین‌طور سرما مقاومت بیشتری در مقایسه با عایق‌های سنتی دارند. همین عامل نیز باعث می‌شود تا طول عمر بیشتری داشته باشند و از نظر اقتصادی یک گزینه کاملا به‌صرفه برای خرید و استفاده شما باشند. یک نکته مهم دیگر درباره مقاومت بالای این عایق‌ها این است که در اثر قرارگرفتن طولانی‌مدت در رطوبت نیز آسیب چندانی به آنها وارد نمی‌شود. به‌عبارت‌دیگر این عایق‌ها در برابر رطوبت نیز مقاوم هستند.

برخی از عایق‌های رطوبتی که در گذشته استفاده می‌شدند در برابر حلال‌ها و مواد شیمیایی کاملا ضعف داشتند و به‌سرعت آسیب می‌دیدند. شاید برای شما جالب باشد که بدانید عایق‌های پلیمری در برابر این مواد نیز کاملا مقاوم هستند.

استفاده راحت از عایق پلیمری

یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث می‌شود تا امروزه عایق پلیمری جز محبوب‌ترین انواع عایق‌های موجود در بازار به شمار بیاید این است که این عایق‌ها به‌راحتی قابل‌استفاده هستند. استفاده از این عایق‌ها در مقایسه با سایر انواع عایق‌های موجود در بازار بسیار ساده‌تر است و نیاز به صرف زمان کمتری برای اجرای و استفاده خواهد داشت. از طرف دیگر باید دقت داشته باشید که انعطاف‌پذیری این عایق‌ها نیز بالاتر از سایر محصولات مشابه موجود در بازار است. این انعطاف‌پذیری بالا به شما اجازه می‌دهد تا بتوانید در موقعیت‌های خاص نیز به‌راحتی عایق‌های رطوبتی موردنیاز خود را اجرای کنید بدون این‌که مشکلی برای شما به وجود بیاید. به‌عنوان یک نکته مهم دیگر درباره مزایای این عایق‌ها باید بدانید که آنها کاملا با محیط‌ زیست سازگار هستند.

آشنایی با معایب عایق پلیمری

عایق‌های پلیمری در کنار تمام مزایایی که به شما ارائه می‌دهند دارای معایب مخصوص به خود نیز هستند. شما برای خرید و استفاده از این عایق‌ها باید اطلاعاتی درباره معایب آنها نیز به دست بیاورید. قیمت بالای این محصولات یکی از مهم‌ترین معایب آنهاست. البته باید دقت داشته باشید که در مقایسه با کیفیت و طول عمر بالایی که این عایق‌ها دارند قیمت آنها مناسب است؛ ولی در مقایسه با سایر عایق‌های سنتی که استفاده می‌شوند قیمت بالاتری دارند. از دیگر معایب عایق پلیمری می‌توان به نیاز به رعایت نکات ایمنی در زمان اجرای آنها اشاره کرد.

در چه صنعتی می‌توان از عایق پلیمری استفاده کرد؟

در بخش‌های قبلی درباره برخی از مهم‌ترین کاربردهای عایق پلیمری صحبت کرده و اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دادیم. حال در این بخش قصد داریم درباره این موضوع صحبت کنیم که در کدام صنایع می‌توان از این محصولات استفاده کرد. صنعت ساختمان‌سازی از مهم‌ترین این صنایع است. شما می‌توانید برای ساخت بخش‌های مختلف ساختمان از جمله سرویس بهداشتی، حمام، آشپزخانه و … از این عایق‌های رطوبتی استفاده کنید. امروزه در صنعت سدسازی نیز از این محصولات استفاده می‌شود. حوضچه‌ها و کانال‌های آب از دیگر مواردی هستند که امروزه در آنها از انواع عایق‌های پلیمری استفاده می‌شود.

آشنایی با عایق‌های پلیمری که بر پایه آب هستند

عایق‌های رطوبتی پلیمری خود به دسته‌های مختلفی تقسیم‌بندی می‌شوند که هریک از آنها دارای ویژگی‌ها و کاربردهای مخصوص به خود هستند. عایق پلیمری بر پایه آب یکی از انواع این محصولات به شمار می‌آید. همان‌طور که از نام این عایق‌های رطوبتی پیداست مواد اولیه استفاده شده برای تولید و ساخت آنها بر پایه آب است. معمولا از استایرن اکریلیک برای تولید و ساخت این عایق‌های پلیمری استفاده می‌شود.

خود این عایق‌های پلیمری که بر پایه آب هستند به دو دسته مختلف تقسیم‌بندی می‌شوند عایق‌های تک جزئی و دوجزئی که همان‌طور که از نامشان پیداست اولی از یک جز و دومی از دو جز مختلف تشکیل شده است. دقت داشته باشید که عایق‌های رطوبتی بر پایه آب که دوجزئی هستند معمولا دارای یک جز هستند که بر پایه سیمان بوده و همین عامل نیز باعث افزایش مقاومت آن می‌شود.

عایق‌های پلیمری بر پایه حلال

دسته دیگری از عایق‌های پلیمری وجود دارند که این عایق‌ها نیز دارای ویژگی‌های مخصوص به خود هستند. برای تولید و ساخت این عایق‌ها از پلی‌یورتان استفاده می‌شود که یکی از رایج‌ترین پلیمرهای استفاده شده در صنایع مختلف است. یکی از نکات مهمی که باید درباره این محصولات بدانید این است که قیمت آنها بسیار بالاست. همین عامل نیز باعث می‌شود تا در تمامی شرایط نتوان اقدام به خرید و استفاده از آنها کرد. بااین‌حال هنوز هم این عایق‌ها کاربردهای خاصی دارند.

عایق‌های پلیمری الیاف دار

یکی دیگر از انواع مختلف عایق‌های پلیمری عایق‌های الیاف دار هستند. این محصولات جز عایق‌های پلیمری دوجزئی به شمار می‌آیند. یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های این محصولات انعطاف‌پذیری و قابلیت کشسانی بسیار بالای آنهاست که باعث می‌شود تا در شرایط مختلف بتوان از آنها استفاده کرد. کاربرد بسیار مهمی که این عایق پلیمری دارد استفاده از آن به‌منظور آب‌بندی هرچه بهتر سطوح مختلف بتنی و غیربتنی است.

اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که به دنبال یک عایق خوب برای سطوح بتنی و غیربتنی خود هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما این محصولات را خریداری کرده و از آنها استفاده کنید. این محصولات همان‌طور که از نامشان پیداست با استفاده از الیاف خاصی طراحی و ساخته می‌شوند. به همین علت نیز دارای مقاومت بالایی در مقایسه با عایق‌های دیگر هستند.

برای اجرای عایق پلیمری چه مراحلی را باید طی کنیم؟

یکی دیگر از سوالات رایجی که ممکن است در خصوص عایق‌های پلیمری برای شما به وجود آمده باشد این است که برای اجرای آنها باید چه مراحلی را طی کنیم؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که شما در گام اول باید مراحل زیرسازی را انجام دهید و محیط زیر عایق‌ها را کاملا آماده کنید. در گام بعدی باید یک‌لایه از این عایق‌ها را روی محیط قرار داده و به‌خوبی آنها را صاف کنید. برای عایق‌های الیاف دار شما باید از تجهیزات خاصی برای این کار استفاده کنید.

در گام بعدی شما باید تست نهایی را روی عایق پلیمری خود انجام دهید تا نسبت به عملکرد و استحکام آن مطمئن شوید. درصورتی‌که پس از ۲۴ ساعت آب به آن نفوذ نکرد می‌توانید مطمئن باشید که عایق شما به‌خوبی عمل خواهد کرد. دقت داشته باشید که بهتر است برای اجرای این عایق‌ها حتما از افرادی که دارای تجربه و تخصص بیشتری هستند کمک بگیرید تا بتوانید نتیجه بهتری را دریافت کنید.

عایق‌های پلیمری نانو

از دیگر انواع عایق‌های پلیمری که امروزه به طور گسترده‌ای در صنایع مختلف مورداستفاده قرار می‌گیرد می‌توان به عایق‌های پلیمری نانو اشاره کرد. این محصولات در مقایسه با عایق‌های عادی دارای کیفیت بالاتری هستند. یکی از مهم‌ترین دلایلی که برای این موضوع وجود دارد اضافه‌شدن ذرات نانو به این عایق‌های پلیمری است که استحکام آنها را به میزان زیادی ارتقا می‌دهد. از طرف دیگر اضافه‌شدن ذرات نانو خاصیت آب‌گریز بودن این عایق‌های پلیمری را نیز به میزان زیادی افزایش می‌دهد. البته باید دقت داشته باشید که قیمت عایق پلیمری نانو در مقایسه با عایق‌های پلیمری عادی کمی بالاتر خواهد بود.

عایق پلیمری عایقی بسیار سبک‌وزن

یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از عایق پلیمری این است که این عایق‌ها وزن کمی دارند. این وزن پایین و سبک نه‌تنها باعث می‌شود تا استفاده و اجرای آنها بسیار ساده و راحت باشد؛ بلکه به میزان زیادی در جابه‌جایی و حمل‌ونقل آنها نیز موثر واقع می‌شود. یک مزیت بسیار مهم دیگر این وزن مناسب این است که عایق‌های پلیمری به‌هیچ‌وجه به وزن ساختمان میزان قابل‌توجهی اضافه نمی‌کنند و از این نظر نیز استفاده از آنها مفید خواهد بود.

زیبایی بیشتر عایق‌های پلیمری

معمولا عایق‌های پلیمری محصولاتی هستند که از نظر زیبایی در مقایسه با عایق‌های قدیمی و سنتی بهتر به نظر می‌رسند. همین عامل نیز باعث می‌شود تا امروزه در بسیاری از ساختمان‌های مدرن نیز از این عایق‌ها استفاده شده و از مزایای آنها بهره‌مند شوند. اگر نگاهی به انواع این عایق‌ها بیندازید متوجه خواهید شد که تقریبا تمامی آنها در مقایسه با سایر انواع عایق‌های رطوبتی که در بازار موجود هستند زیبایی بیشتری دارند. پس اگر شما هم به دنبال عایق رطوبتی هستید که در عین زیبایی از کیفیت و مقاومت بالایی نیز برخوردار باشد بدون شک عایق پلیمری می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها برای شما باشد.

قیمت عایق پلیمری

در بخش‌های قبلی به این موضوع اشاره کردیم که عایق‌های پلیمری دارای قیمت بالاتری در مقایسه با عایق‌های سنتی هستند؛ ولی نکته مهمی که در اینجا باید به آن دقت و توجه داشته باشید این است که کیفیت بالای آنها باعث می‌شود تا از نظر اقتصادی کاملا به‌صرفه باشند. این عایق‌های رطوبتی دارای طول عمر بالایی هستند و در کوتاه‌مدت نیازی به تعمیر یا تعویض آنها نخواهید داشت. به همین علت نیز اگر شما به‌خوبی از آنها نگهداری کنید نیازی به هزینه‌های اضافی ندارید.

عوامل مختلفی وجود دارند که می‌توانند روی قیمت انواع عایق‌های پلیمری تاثیرگذار باشند. برند سازنده این عایق‌های رطوبتی یکی از مهم‌ترین این عوامل به شمار می‌آید. هرچه برندهای معتبرتر و بهتر را برای خرید انتخاب کنید باید هزینه بیشتری را نیز برای خرید محصولات آنها بپردازید. از طرف دیگر نوع عایق پلیمری که شما انتخاب کرده‌اید نیز می‌تواند روی هزینه نهایی شما تاثیرگذار باشد. پس به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما از انتخاب نوع و برند دقت و توجه کافی داشته باشید.

راهنمای خرید عایق‌های پلیمری

اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که قصد خرید عایق پلیمری اعم از ژئوتکستایل، ژئوممبران را دارید باید برای خرید این محصولات به چند نکته کلیدی و بسیار مهم دقت داشته باشید. اولین نکته این است که سعی کنید تا جای ممکن محصولاتی باکیفیت و مرغوب را برای خرید انتخاب کنید تا نسبت به طول عمر آنها اطمینان نسبی داشته باشید. برای این کار شما باید با افرادی که تجربه بیشتری دارند مشورت کرده و تلاش کنید تا نوع و مدل عایقی که انتخاب کنید مدل مناسبی باشد.

از طرف دیگر برای انتخاب برند سازنده این محصولات نیز باید دقت زیادی داشته باشید که برای این کار می‌توانید از خدمات سایت ما استفاده کرده و از مزایای آن بهره‌مند شوید. یکی دیگر از نکات بسیار مهم این است که حتما سعی کنید محصولات موردنیاز خود را از یک شرکت معتبر خریداری کنید. به‌این‌ترتیب شما هم می‌توانید مطمئن باشید که محصولاتی اصل و اورجینال را خریداری کرده‌اید و هم می‌توانید در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید. اگر به دنبال بهترین شرکت برای خرید این عایق‌های پلیمری هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما از خدمات ما نیز بهره‌مند شوید. تنوع محصولات در سایت ما بسیار بالاست و علاوه بر این شما می‌توانید از تخفیف‌های ویژه ما نیز بهره‌مند شوید.


keyboard_arrow_up