با پیشرفت فناوری و تکنولوژی روزبه‌روز لوازم و تجهیزات جدیدی به بازار عرضه می‌شوند که کارایی و کاربرد بالایی دارند. یکی از مهم‌ترین تجهیزاتی که در سال‌های اخیر در صنایع مختلفی مانند کشاورزی و ساخت‌وساز بسیار مورد استفاده قرار گرفته، ژئوتکستایل است. در واقع، این تجهیزات منسوجاتی هستند که به دلیل ویژگی‌های مختلف، مزایای زیادی به همراه دارند.

ژئوتکستایل چیست ؟

ژئوتکستایل (geotextile) پارچه‌های نفوذپذیری هستند که از آن‌ها در صنایع مختلف به‌ وفور استفاده می‌شود. به بیان دیگر، این مدل از منسوجات به آب یا گاز اجازه می‌دهند تا به ‌راحتی از آن‌ها عبور کنند. زمانی که از این پارچه‌های نفوذپذیر در کشاورزی و فرایندهای مرتبط با خاک استفاده شود، می‌توانند کاربردهای بیشتری داشته باشند. به‌ طور کلی، این تجهیزات قابلیت فیلتراسیون، جدا کردن، تقویت کردن، زهکشی و خاصیت محافظت‌کنندگی بالایی دارند.

به‌ طور معمول، ژئوتکستایل‌ها‌ را از پلی‌استر یا پلی‌پروپیلن تولید می‌کنند. این مدل از پارچه‌ها در انواع و اقسام مختلفی وجود دارد که هر کدام ویژگی‌ها و قابلیت‌های خاص خود را دارند. این تجهیزات قابلیت تحمل طیف گسترده‌ای از فشار تا ۱۰۰ کیلونیوتن را دارند و به دلیل ماندگاری بالا محبوبیت زیادی کسب کرده‌اند. از سوی دیگر، به دلیل قابلیت انعطاف‌پذیری مناسب می‌توانند از صدمات ناشی از سقوط نیز جلوگیری کنند. نفوذپذیری این لوازم به این دلیل است که سطح آن‌ها دارای منافذریزی است که به گازها یا مایعات اجازه عبور می‌دهد.


ژئوتکستایل چیست؟


پارچه‌های ژئوتکستایل از چه چیزی ساخته شده‌اند؟

همان‌طور که در قسمت‌های قبل نیز اشاره کردیم، geotextile از پلی‌استر یا پلی‌پروپیلن تولید شده‌ است. البته الیافی که در ساخت چنین تجهیزاتی مورد استفاده قرار می‌گیرند، بسته به کاربردشان در دو دسته الیاف طبیعی یا مصنوعی قرار دارند. الیاف طبیعی معمولاً به شکل نوارهای کاغذی، تراشه‌های چوب، توری‌های جوت و مالچ پشمی هستند. در ادامه به‌ صورت کامل در خصوص هرکدام از این موارد صحبت می‌کنیم.

انواع ژئوتکستایل‌های الیاف طبیعی

در برخی از پروژه‌های تقویت خاک، این منسوجات باید بتوانند بیش از ۱۰۰ سال دوام داشته باشند. با این‌ حال، پارچه‌های طبیعی تجزیه‌پذیر عمدتاً به‌گونه‌ای تولید می‌شوند که عمر کوتاهی داشته باشند. این پارچه‌ها تا زمانی که پوشش‌های گیاهی در منطقه رشد می‌کنند، برای جلوگیری از فرسایش خاک مورد استفاده قرار می‌گیرند.

| جوت (Jute)

در واقع، جوت یک فیبر گیاهی همه‌کاره بوده که بسیار تخریب‌پذیر است. از این ‌رو، می‌تواند کاملاً با خاک مخلوط شده و مواد مغذی مورد نیاز برای پوشش‌های گیاهی را فراهم کند. این نوع از ژئوتکستایل تجزیه‌پذیری زیستی سریعی در هنگام استفاده دارد که نقطه ضعف آن به شمار می‌رود. با این‌ حال، می‌توان طول عمر آن‌ها را به کمک تغییر در ترکیباتشان تا ۲۰ سال نیز افزایش داد. از این‌ رو، ساخت چنین تجهیزاتی به طور سفارشی و براساس استحکام، تخلخل، نفوذپذیری خاص و قابلیت انتقال مورد نیاز امکان‌پذیر است.

| زغال ‌سنگ

در واقع، این ماده نوعی الیاف طبیعی است که از پوسته بیرونی نارگیل تولید می‌شود. از این تجهیزات بیشتر به‌ عنوان تشک‌های تقویت‌کننده چمن (TRM) استفاده می‌کنند. جنبه‌های طبیعی استفاده از الیاف نارگیل می‌تواند در کنار خواصی مانند دوام و استحکام مزایای دیگری نیز به همراه داشته باشند.


ژئوتکستایل پلی استر


انواع ژئوتکستایل‌های الیاف مصنوعی

الیاف مصنوعی که به عنوان ماده اولیه این تجهیزات استفاده می‌شوند، معمولاً پلی‌آمید، پلی‌استر، پلی‌اتیلن و پلی‌پروپیلن هستند. آخرین و قدیمی‌ترین الیاف مصنوعی در سال ۱۹۳۱ کشف شد. بسیاری از پارچه‌های نبافته الیاف مصنوعی با استفاده از فرایند سوزن‌زنی تولید شده‌اند.

| پلی‌آمید (PA)

پلی‌آمیدها که به‌ صورت کلی در دو دسته نایلون ۶ و نایلون ۶.۶ قرار دارند، کمتر به ‌عنوان ماده اولیه ژئوتکستایل استفاده می‌شوند. پلی‌آمید نایلون ۶، یک پلی‌آمید آلیافیک بوده که از پلیمریزاسیون مشتقات نفتی به نام کاپرولاکتام تولید شده است. پلی‌آمید ۶.۶ از پلیمریزاسیون نمک اسید آدیپیک و هگزامتیلن دی آمین ساخته شده است. این مواد به شکل نخ تولید شده و سپس در قالب دانه‌های کوچک بریده می‌شوند. محصولات حاصل از این مواد دارای استحکام بالایی بوده اما در مقایسه با پلی‌استر و پلی‌پروپیلن مستعد هیدرولیز شدن هستند.

| پلی‌استرها (PSF)

این مواد با پلیمریزاسیون اتیلن گلیکول با اسید ترفالیک یا دی متیل ترفتالات اسید تولید می‌شود. محصولات حاصل از این ماده از استحکام بسیار بالا، مقاومت زیاد در برابر فشار و ضربه و همچنین مقاومت و بی اثر بودن در برابر مواد شیمیایی برخوردار هستند. همچنین باید بدانید که این ماده در برابر اشعه ماورا بنفش نیز بسیار مقاوم است و می‌تواند تا ۵۰ سال عمر کند. به همین دلیل، ماده مناسبی برای تولید ژئوتکستایل به‌ حساب می‌آید.

| پلی‌اتیلن (PE)

پلی‌اتیلن می‌تواند به شکل کریستال تولید شود. این ویژگی، یک خصیصه ضروری در هر پلیمر الیاف‌ساز است. سه نوع اصلی پلی‌اتیلن عبارت‌اند از: چگالی کم (LDPE)، چگالی کم خطی (LLDPE) و چگالی بسیار رایج (HDPE).

| پلی‌پروپیلن (PP)

پلی‌پروپیلن یک ترموپلاستیک کریستالی است که از پلیمریزاسیون مونومرهای پروپیلن با کاتالیزور Zeigler-Natta ساخته می‌شود.


ژئوتکستایل پلی پروپیلن


انواع مختلف ژئوتکستایل‌ها

تا اینجا متوجه شدید که این تجهیزات منسوجات نفوذپذیر مصنوعی هستند که مزایای زیادی به همراه دارند. از این تجهیزات می‌توان برای جداسازی، فیلتراسیون، تقویت، محافظت و زهکشی خاک استفاده کرد. البته این تجهیزات بسته به انواع خود، کاربردهای بسیار مختلف دیگری نیز دارند.

| بافته شده

این مدل از تجهیزات توسط نوارهای پارچه‌ای به ‌هم‌ پیوسته ساخته می‌شوند. بیشتر از این تجهیزات در پروژه‌هایی استفاده می‌شود که استحکام یا پایداری بالایی نیاز باشد. این لوازم از نوارهای پلی‌پروپیلن ساخته می‌شوند و می‌توانند مقادیر زیادی از کشش را تحمل کنند. آن‌ها برای جداسازی و تقویت بسیار ایده‌آل هستند. این تجهیزات را می‌توان از نخ، پارچه‌های شبیه ورقه‌های پلاستیکی یا بافت تولید کرد.

| غیر بافته شده

این مواد از نخ‌های رشته‌ای پیوسته یا الیاف کوتاه ساخته می‌شوند. الیاف در این تجهیزات معمولاً با استفاده از تکنیک‌های حرارتی، شیمیایی یا مکانیکی یا با ترکیب هر دو روش‌ها به یکدیگر متصل می‌شوند. ژئو الیاف به‌ دست ‌آمده از تکنیک‌های مکانیکی یا حرارتی، معمولاً ضخامتی بین ۰.۵ تا ۱ میلی‌متر دارد، در حالی ‌که، نوع بافته شده با پیوند شیمیایی ۳ میلی‌متر ضخامت بیشتری دارد. از این تجهیزات بیشتر برای اهداف جداسازی، فیلتراسیون در مناطق جاده‌ای، راه‌آهن، دفن زباله یا پروژه‌های عمرانی و محیط‌زیست استفاده می‌کنند.

| بافتنی

این تجهیزات با به هم پیوستن مجموعه از حلقه‌های نخ ساخته می‌شوند. تمامی این مواد با استفاده از تکنیک بافتنی با روش‌های دیگر تولید ژئوسنتتیک ساخته می‌شوند.

آشنایی با کاربردهای ژئوتکستایل

در قسمت‌های قبلی به‌ طور کامل در خصوص این تجهیزات و همچنین انواع و کاربردهای آن صحبت کردیم. در این قسمت قصد داریم تا به‌ صورت کامل، تمامی کاربردهای آن را مورد بررسی قرار دهیم. به‌ طور کلی، این تجهیزات به ایجاد زیرساخت‌ها کمک می‌کنند، اما برخی از مهم‌ترین کاربردهای آن‌ها عبارت‌اند از:

| جداسازی

این کاربرد بیشتر در جاده‌هایی به چشم می‌خورد که مصالح خاکی مختلفی در ساخت آن‌ها استفاده می‌شود. Geotextile می‌تواند به ‌عنوان ماده‌ای برای جلوگیری از تضعیف خاک استفاده شود تا طول عمر جاده را افزایش دهد.

| پایدارسازی

مهندسان می‌توانند از این تجهیزات روی زمین‌های سست به ‌ویژه در طول فرایند ساخت‌وساز استفاده کنند. این تجهیزات تا زمانی که خاک به ‌اندازه کافی سفت شود، می‌توانند به‌ عنوان یک ‌پایه عمل کنند.

| تقویت

با توجه ‌به اینکه این منسوجات به دلیل تکنیک‌های ساخت مختلف دارای ضخامت‌های متفاوتی هستند، می‌توان از آن‌ها برای تضمین پایداری سازه‌های خاکی استفاده کرد.

| فیلتراسیون

این منسوجات به همان اندازه که نفوذپذیر هستند، می‌توانند مواد را در خود نگهداری کنند. از آن‌ها می‌توان در سدها و در موقعیت‌های مشابه برای حفظ ذرات ریز اضافی در خاک هنگام تخلیه آب استفاده کرد.

| زهکشی

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این منسوجات نفوذپذیری آن‌ها است. کارشناسان آن‌ها را نصب می‌کنند تا مطمئن شوند که آب تحت شرایط کنترل شده در داخل خاک فرو می‌رود.

| آب‌بندی

یکی دیگر از کاربردهای این تجهیزات آب‌بندی است که ضخامت در آن‌ها نقش مهمی دارد. این تجهیزات برای ایمن‌سازی زیرساخت‌های ظریف کاربرد دارند.

| سد رطوبتی

با این که این منسوجات نفوذپذیر هستند، اما اگر به‌ صورت استراتژیک و هدفمند نصب شوند، می‌توانند به حفظ رطوبت در خاک کمک کنند. استفاده از آن‌ها می‌تواند باعث شود که میزان قابل‌ ملاحظه‌ای از آب در خاک نگهداری و حفظ شود.

تهیه انواع ژئوتکستایل از شرکت کارا تجهیز

درصورتی‌که شما هم قصد دارید تا از مزایا و ویژگی‌های این تجهیزات بی‌نظیر استفاده کنید، می‌توانید خرید خودتان را از شرکت کارا تجهیز انجام دهید. این شرکت به‌ منظور دسترسی هرچه بیشتر مصرف‌کنندگان به محصولات و تجهیزات باکیفیت و پلیمرهای مختلف ایجاد شده است و با حذف تمامی واسطه‌های موجود، در تلاش است تا محصولات مختلف را با قیمتی بسیار مقرون‌به‌صرفه در اختیار مشتریان قرار دهد. از این ‌پس، می‌توانید هر نمونه از ژئوتکستایل مورد نظر خود را از کارا تجهیز دریافت کنید.


محصولات مرتبط دیگر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up