ژئودرین یکی از سازه‌های مدرن با قابلیت‌های ایده‌آل در ساختمان‌سازی و مکان‌های دیگر است. این سازه درواقع شبکه‌ای پلاستیکی دارای نوارهایی از جنس پلیمر بوده و ساخت این سازه اغلب با جنس پلی‌اتیلن با وزن متفاوت است. باتوجه‌به وزن در دسته سازه‌هایی قرار می‌گیرد که دارای وزن متوسط است و جالب است بدانید هرچه این سازه وزن بالاتری داشته باشد، ازلحاظ مقاومت بهتر است. خصوصیات مهم این سازه جنس درجه‌یک، دوام کافی و نقش حفاظتی آن است. از مزایای آن حمل‌ونقل آسان، دوام کافی، نصب ساده با قابلیت انعطاف‌پذیری، دارای ظرفیت مناسب برای هدایت آب و … را می‌توان بیان کرد، که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

ژئودرین چیست ؟

ژئودرین در واقع ژئوکامپوزیتی است با مغزه شبکه‌ای که از پی اتیلن سنگین (HDPE) ساخته شده است که این توانایی را دارد که در کنار لایه‌های ژئوتکستایل ازیک‌طرف یا از دو طرف تولید می‌شوند. این محصول ژئوسنتتیکی در اغلب سازه‌های ژئوتکنیکی برای زهکشی و کنترل استفاده می‌شوند. ژئودرین‌ها با یک هسته زهکشی در میان دولایه ژئو ممبران ساخته می‌شود، این هسته‌ها اغلب از دیمپل شیت یا ژئومنت هستند.

آشنایی با ژئودرین

این محصول با نام‌های مختلفی مانند ژئودرین، توری پلاستیکی، توری مرغی، راک شیلد و… شناخته می‌شود. شکل این سازه به‌صورت نوارهای موازی بوده که در حالت متقاطع با شکل‌های متفاوت مانند لوزی، شش‌ضلعی و به شکل مربع روی‌هم قرار گرفته‌اند. از کاربرد‌های آن در جهت هدایت مایعات، گازها و … است. این سازه اغلب به‌صورت رولی در بازار وجود داشته و باتوجه‌به کاربرد اصلی آن‌ها گاهی با نام شبکه‌های لاستیکی زهکش نیز شناخته می‌شود. در زیر قصد داریم به بررسی ویژگی‌های مهم و مطرح آن بپردازیم.


ژئودرین چیست؟


بررسی ویژگی‌های این محصول

جنس درجه‌یک محصول

یکی از خصوصیات مهم راک شیلد که آن را برای خرید مناسب می‌کند، جنس آن است که از پلی‌اتیلن سنگین ساخته می‌شود. جنس از معیار‌های مهمی است که باید در خرید به آن دقت کنید و جنس پلی‌اتیلن این قابلیت را داراست تا از لوله‌ها در مقابل مواد شیمیایی و خوردگی خطوط به‌خوبی محافظت کند.

دوام کافی

از دیگر خصوصیات ژئودرین، دوام ایده‌آل آن است. افرادی که از این سازه در مکان‌های مختلف استفاده می‌کنند، معتقدند این سازه ازلحاظ دوام در سطح بسیار مناسبی قرار دارد. دوام آن باتوجه‌به جنس منحصربه‌فرد آن است و با وجود این خصوصیت شما می‌توانید آن را با اطمینان خریداری کنید.

نقش حفاظتی بی‌نظیر

یکی از دلایل مهمی که باعث می‌شود افراد علاقه به خرید توری پلاستیکی درجه‌یک پیدا کنند، نقش مهم حفاظتی آن است. این سازه مانند یک عایق عمل می‌کند و مانند یک بستر در جهت حرکت آب مورداستفاده قرار می‌گیرد. وجود آن در محل‌های متفاوت باعث جلوگیری از بسته شدن حرکت آب و حفاظت از مصالح ساختمانی می‌شود.

کاربردهای متنوع

از دیگر خصوصیات منحصربه‌فرد این محصول، کاربردهای متنوع آن است. محصول مورد‌نظر را می‌توان برای حفاظت از لوله‌ها در برابر خوردگی در صنایع مختلف شیمیایی استفاده کرد. جالب است بدانید ژئودرین را می‌توان برای محافظت از مزارع کشاورزی به کار برد و گاهی از آن به‌عنوان پوشش مصالح ساختمانی استفاده کرد.

قیمت مناسب

از دیگر ویژگی‌های مطرح، قیمت مناسب محصول است. به‌طورمثال گاهی از این محصول در جهت جایگزین کردن به‌جای رابیتس‌هایی با جنس فلز استفاده می‌کنند. به دلیل جنس باکیفیت آن اغلب این محصول جایگزین توری‌های فلزی گران‌قیمت می‌شود و برای حصارکشی استخرها و زمین‌های ورزشی به‌کرات کاربرد دارد.

بررسی کاربردهای اصلی توری مرغی پلی‌اتیلن

باتوجه‌به جنس، دوام و نقش حفاظتی ژئودرین کاربردهای بی‌شماری را برای مشتری فراهم می‌کند که در زیر قصد داریم این کاربردها را بیان کنیم.

 • اصلی‌ترین کاربرد این سازه در جهت زهکشی است.
 • ژئودرین در جهت تثبیت خاک و شیب‌ها می‌تواند یک انتخاب مناسب باشد.
 • برای رابیتس‌بندی در جهت زیر گچ‌بری‌ها می‌توان از این محصول استفاده کرد.
 • استفاده از این سازه باتوجه‌به ویژگی‌های خاص آن منجر به کاهش هزینه‌ها می‌شود.
 • درصورتی‌که قصد حفاظت از درختان را دارید، این سازه می‌تواند یک انتخاب مناسب باشد.
 • از این محصول می‌توان در جهت نورگیر یا هواکش برای تهویه ساختمان‌های بزرگ استفاده کرد.
 • یکی از کاربردهای راک شیلد در جهت حصارکشی برای محل‌های نگهداری دام و مزرعه و باغ است.
 • برای زهکشی تونل‌ها، زمین‌های ورزشی، شیروانی‌ها، جاده‌ها، زمین‌های مسطح و … از این سازه به‌کرات استفاده می‌شود.
 • یکی دیگر از کاربردهای این سازه برای فیلتراسیون است که اغلب برای سدهای خاکی یا کانال‌های آبی مورداستفاده قرار می‌گیرد. این کاربرد باعث می‌شود فشار آب برای ورود به حفره‌ها با وجود این سازه به حداقل برسد.

شناخت مزایای ژئودرین

ژئودرین باتوجه‌به کاربردهای بی‌شماری که دارد مزایایی را نیز برای استفاده‌کننده فراهم می‌کند که در زیر قصد داریم به این مزایا اشاره کنید.

 • از مهمترین مزایای آن ظرفیت بالا در جهت هدایت آب است.
 • از دیگر خصوصیات این نوع میتوان به قابلیت انعطاف‌پذیری مناسب آن است.
 • ازلحاظ مقاومت فشار بالا تا هزار کیلو نیوتن بر مترمربع را می‌تواند تحمل کند.
 • ضخامت آن کم است؛ به همین دلیل در محل‌های متفاوت مورداستفاده قرار می‌گیرد.
 • استحکام و دوام کافی این محصول باعث می‌شود که سال‌های سال برای مشتری خدمت ارائه دهد.
 • وجود آن‌ها می‌تواند یک شکاف میان دیوار و خاک ایجاد کند که جزء مزایای مهم حفاظتی این سازه است.
 • عمر طولانی و قیمت مناسب نسبت به سازهای فلزی از دیگر خصوصیت ژئودرین است که می‌توان آن را بیان کرد.
 • نصب آسان آن باعث می‌شود که افراد زیادی که تخصصی جزئی نیز در این حیطه دارند، به‌سادگی نصب آن را انجام دهند.
 • یکی از مزایای مهم آن حمل‌ونقل آسان آن است که با این ویژگی متخصص فعال در این حوزه می‌تواند آن را به‌سادگی جابه‌جا کند.
 • برای محل‌هایی که گرما و حرارت نیز وجود دارد، می‌توان از این سازه استفاده کرد؛ زیرا این محصول می‌تواند از ۲۰- درجه تا ۱۰۰+ درجه سانتی‌گراد را تحمل کند.

انواع راک شیلد

راک شیلد یا ژئودرین در انواع متفاوتی وجود دارد که هرکدام از آن‌ها باتوجه‌به مکان مورداستفاده ساخته می‌شوند. در کل این سازه به چهار نوع تقسیم می‌شود که دو نوع آن برای فونداسیون و دو نوع دیگر برای دیواره‌ها به کار می‌رود. دو نوع از این محصول با عنوان F&R-D و دیشمل شیت شناخته می‌شوند که هر دو در جهت فونداسیون به کار می‌روند. دیگر انواع این محصول با نام‌های نواری و درین شیت‌ها هستند که هر دو برای دیواره‌ها کاربرد دارند.

خرید ژئودرین از کارا تجهیز

اگر شما هم باتوجه‌به ویژگی‌های منحصربه‌فرد ژئودرین مجذوب خرید این محصول شده‌اید، بهتر است خرید خود را از یک مجموعه باتجربه در این صنعت انجام دهید. شرکت کارا تجهیز یکی از بهترین تولید‌کننده‌های محصولات پلیمری بر پایه پلی‌اتیلن است. محصولات ارائه‌شده در این شرکت براساس استانداردهای بین‌المللی ساخته می‌شوند و شما با اطمینان می‌توانید خرید خود را انجام دهید.


محصولات مرتبط دیگر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up