احتمالاً شما هم حین عبور و مرور در سطح شهر از پل‌های عابر پیاده عبور کرده‌اید. این پل‌ها و فضاهای آن‌ها دارای توری‌های فلزی متخلخلی هستند که فضای پل را از سایر فضای شهری جدا می‌کنند. همچنین ممکن است چنین توری‌هایی را در نقاط مختلف و در فضاهای دیگری نیز مشاهده کرده باشد. به این توری‌های فلزی گریتینگ (grating) یا توری فلزی گفته می‌شود. این توری‌ها دارای مزایا و ویژگی‌های بسیار زیادی هستند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم، پس با ما همراه باشید.

گریتینگ چیست؟

گریتینگ یا توری‌ فلزی محصولی از جنس فلز است که از سوراخ کردن ورقه‌های فلزی یا اتصال میله‌های فلزی برای تشکیل یک شبکه به وجود می‌آید. این توری‌ها در دسته محصولات فلزی قرار می‌گیرند که می‌توانند در صنایع مختلف به‌ عنوان، پله، سکو، داربست و پوشش‌های محافظتی استفاده شوند. این توری‌ها دارای مزایای بسیار زیادی هستند و این امر موجب شده است که استفاده از آن‌ها تا به این اندازه محبوب شود.

امروزه کارخانه‌های مختلفی تولید این محصول را انجام می‌دهند. از مهم‌ترین مراحل ساخت توری‌های فلزی می‌توان به انبساط، سوراخ کردن، قالب‌گیری و جوشکاری اشاره کرد. همچنین می‌توان از هر نوع فلزی برای تولید این تجهیزات استفاده کرد. از آنجایی که کاربردهای این توری‌ها بسیار زیاد است، می‌توان از آن‌ها برای زهکشی، تهویه، اقدامات احتیاطی و غیره استفاده کرد.


گریتینگ چیست؟


انواع مختلف گریتینگ

امروزه در بازار انواع مختلفی از این توری‌ها وجود دارند. محیط و نوع ساختمان تعیین‌کننده نوع توری مورد استفاده است. مهندسان و طراحان برای توسعه راه‌حل‌های خود از چنین تجهیزاتی استفاده می‌کنند. البته باید توری¬هایی را انتخاب کنند که دقیقاً با پارامترهای سازه مطابقت داشته باشد. از مهم‌ترین فاکتورهای انتخاب توری‌ می‌توان به ضخامت، ابعاد میله، پیکربندی یا الگوی شکاف‌ها و دهانه اشاره کرد.

توری‌های فلزی بسته به نوع شکاف یا دهانه‌ای که دارند، در دسته‌بندی‌های مختلفی قرار می‌گیرند. انواع دهانه‌ توری‌های فلزی عبارت‌اند از:

  • شکاف‌های مربعی
  • شکاف‌های بیضی ‌شکل
  • شکاف‌های الماسی شکل

از دیگر عوامل مهم در انتخاب چنین تجهیزاتی می‌توان به میزان نور، هوا و صدای مجاز عبوری از آن‌ها اشاره کرد. این موارد همچنین می‌توانند ارزش زیبایی‌شناختی داشته باشند که به میزان قابل‌ مشاهده بودن این توری‌ها بستگی دارند. آن دسته از توری‌های فلزی که دارای وزن بالایی هستند، از فولاد جوش داده شده یا میله‌های قفل شده تحت‌ فشار تولید می‌شوند. در ادامه شما را با انواع توری‌های فلزی موجود در بازار آشنا می‌کنیم.

| توری فلزی منبسط شده

این مدل از توری‌ها نام خودشان را از فرایندی که برای تولید آن‌ها استفاده شده است، گرفته‌اند. این فرایند که شامل سوراخ کردن شکاف‌ها در یک ورق فلزی است، باعث می‌شود که این ورق‌ها آنقدر کشیده شوند تا منبسط شوند. حاصل این فرایند الگوهای الماسی شکل خواهد بود. می‌توان ورق‌هایی را که فرایند تولید آن‌ها به اتمام رسیده است، بسته به نیاز پروژه در سایزها و اندازه‌های مختلفی برش داد. از گریتینگ‌های منبسط شده فلزی در مواردی استفاده می‌کنند که نیاز به مقاومت در برابر لغزش وجود دارند. باید بدانید که در مراحل و فرایند تولید این توری‌ها برای صاف کردن به نورد سرد نیز احتیاج است.

| توری فلزی میله‌ای

یکی از رایج‌ترین توری‌های فلزی موجود در بازار توری‌های فلزی میله‌ای هستند. برای ساخت چنین تجهیزاتی از میل‌گردهای فلزی استفاده می‌کنند، به این صورت که آن‌ها را به ‌صورت عمودی و افقی در کنار هم قرار می‌دهند و سپس به کمک روش‌های مختلف به یکدیگر متصل می‌کنند. یکی از رایج‌ترین روش‌ها برای اتصال میل‌گردها جوش‌کاری آن‌ها است. روش‌های دیگر شامل مش‌بندی، قفل پرس، پرچین و غیره هستند.

توری‌های فلزی میله‌ای که از جنس آلومینیوم یا فولاد هستند، مقاومت بالایی در برابر فشار دارند و برای استفاده کف‌پوش‌های صنعتی به کار می‌ٌ‌روند. همچنین به دلیل استحکام بالای این تجهیزات در برابر آتش‌سوزی می‌توان از آن‌ها برای زهکشی خیابان‌ها و پل‌های نیز بهره برد.

| توری فلزی مش سیم

از نام‌های دیگر این توری‌ها می‌توان به توری فلزی پارچه سیمی اشاره کرد. این گریتینگ از ردیف‌ها و ستون‌هایی از سیم‌های متقاطع تشکیل شده است. نصب grating مش بسیار آسان است و دوام بالایی دارد. از این ‌رو، به ‌صورت گسترده در صنایع مختلف کاربرد پیدا کرده است. از دیگر مزایای این توری‌ها می‌توان به انعطاف‌پذیری، تطبیق‌پذیری و تنوع آن‌ها اشاره کرد.

| توری فلزی سوراخ‌دار

توری‌های فلزی سوراخ‌دار با کوبیدن، پانچ کردن و یا تغییر شکل ورق‌های فلزی تولید می‌شوند که دارای سوراخ‌های یک ‌اندازه، الگو و شکل‌های منحصر به ‌فرد هستند. ورق‌های فلزی که برای تولید این توری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، از فلزات فوق‌العاده محکمی همچون فولاد ضد زنگ، فولاد کربن و آلومینیوم هستند. سوراخ‌ها با سنجاق چرخشی، دای پانچ و برش لیزری ایجاد می‌شوند. از کاربردهای مهم grating سوراخ‌دار می‌توان به کاهش صدا، تهویه و غربالگری اشاره کرد.

| توری ایمنی یا گریپ استرات

هدف از گریتینگ ایمنی، ایجاد سطحی سفت، محکم و مقاوم در برابر لغزش است. این تجهیزات برای افزایش کشش و جلوگیری از زمین‌ خوردن طراحی شده‌اند. توری فلزی ایمنی با برجستگی‌های الماسی برای چسبندگی و کشش بیشتر تولید می‌شود. چنین توری‌هایی برای افزایش ایمنی، جلوگیری از تجمع مایعات، زهکشی یا عبور جریان هوا کاربرد دارند.


گریتینگ فلزی


انواع فلز مورد استفاده در فرایند تولید گریتینگ

امروزه مواد زیادی از پلاستیک‌های محکم گرفته تا فولادهای سنگین و ضد زنگ وجود دارند که برای ساخت چنین تجهیزاتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. هنگام استفاده از مصالح مورد نیاز توری باید به این نکته توجه داشت که قرار است از آن در چه مکانی و با چه هدفی استفاده شود، چقدر باید قدرتمند باشد و اینکه آیا لازم است به فضای یک سازه اضافه شود یا خیر.

توری‌های فلزی در شرایط و محیط‌های مختلف به ‌عنوان یک اقدام احتیاطی یا وسیله‌ای برای حفاظت بیشتر استفاده می‌شوند. این توری‌های تخصصی در فرودگاه‌ها، کارخانه‌های صنعتی یا ساختمان‌های تأسیسات تولیدی کاربرد بالایی دارند. از مهم‌ترین فلزاتی که برای ساخت گریتینگ استفاده می‌شوند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

| توری فلزی آلومینیوم

توری‌های فلزی که از جنس آلومینیوم بوده، چکش‌خور، مقاوم در برابر خوردگی، انعطاف‌پذیر و دارای هدایت حرارتی و الکتریکی مناسبی هستند. همچنین داشتن وزن سبک، غیرسمی و غیر مغناطیسی بودن و مقاومت در برابر انتشار باکتری از مزایای دیگر آن‌ها است. grating آلومینیومی می‌تواند در برابر سرمای شدید استفاده شود، بدون اینکه بشکند.

| توری فلزی سبک فولادی

از گریتینگ فلزی سبک فولادی برای استفاده در پل‌های عابر پیاده و یا خودروهای سنگین مانند کامیون استفاده می‌کنند. این فلز بیشتر برای ساخت توری‌های فلزی میله‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد که می‌توان آن را با پیچ، پرچ و یا جوشکاری تولید کرد. در بیشتر موارد، توری فلزی سبک دارای میله‌های باربر با میل‌گردهای متقاطع عمود بر هم است که از فولاد کربنی با ساختار شبکه باز ساخته می‌شود. از مهم‌ترین مزایای آن می‌توان به هزینه نگهداری پایین، کاربرد بالا برای سکوهای بزرگراه، موارد ایمنی و کف ماشین‌آلات اشاره کرد.

| توری‌های فلزی ضد زنگ

چندین گرید از فولاد ضد زنگ برای تولید گریتینگ فلزی استفاده می‌شوند که عبارت‌اند از: گریدهای ۳۰۴، ۳۰۴L، ۳۱۶ و ۳۱۶L. توری‌های فلزی از جنس استنلس‌استیل فوق‌العاده قوی و ماندگار هستند و می‌توانند در برابر شرایط خورنده یا مرطوب مقاومت بالایی از خود نشان دهند. این مزایا باعث شده است تا استفاده از آن‌ها افزایش چشمگیری پیدا کند. امروزه از توری‌های فلزی ضد زنگ برای تصفیه‌خانه‌های آب، کارخانه‌های فرآوری شیمیایی و تولید نفت و گاز استفاده می‌کنند.

| توری فولادی گالوانیزه

فولاد گالوانیزه فولاد کربنی بوده که دارای یک پوشش روی برای محافظت در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی است. ‌ توری فولادی گالوانیزه نیز مانند فولاد ضد زنگ به‌ عنوان توری مناسب برای فضاهای باز و محیط‌های مرطوب در نظر گرفته می‌شود. محافظ روی به‌ آرامی از بین می‌رود و باعث می‌شود که طول عمر توری فولادی گالوانیزه افزایش پیدا کند. اکثر توری‌های فولاد گالوانیزه دارای کلاس بار b هستند که می‌توانند تا ۲۸۰۰۰ پوند وزن را نگه دارند.خرید انواع گریتینگ

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های افرادی که قصد استفاده از انواع توری‌های فلزی را دارند، این است که از کجا می‌توانند چنین تجهیزاتی را خریداری کنند. یکی از بهترین راه‌ها این است که مستقیماً خرید خود را از کارخانه‌ها و گروه‌های تولیدی انجام دهند. در این صورت، با حذف واسطه‌های موجود در بازار می‌توانند هزینه‌های خرید را کاهش دهند و با ارتباط مستقیم با تولیدکنندگان دست به یک خرید مطمئن بزنند.

در صورتی ‌که شما هم جزء چنین افرادی هستید و می‌خواهید به‌ صورت مستقیم خرید خود را از یک گروه تولیدی مطمئن انجام دهید، پیشنهاد می‌کنیم تا از خدمات متنوع و گسترده گروه مهندسی و تولیدی کارا تجهیز استفاده کنید. این شرکت باتکیه ‌بر مهندسان و کارشناسان باتجربه و خبره خود می‌تواند به شما در زمینه مشاوره، طراحی و اجرای انواع گریتینگ کمک کند. از این‌ رو، در کنار تهیه باکیفیت‌ترین، مرغوب‌ترین و مقرون‌به‌صرفه‌ترین توری‌های فلزی موجود در بازار، یک خرید مطمئن را تجربه خواهید کرد.


محصولات مرتبط دیگر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up